Přeskočit na obsah

Dům máme hotový, jdeme na zahradu

  • od
Zahrada tři roky po realizaci

Stavba domu je za Vámi a před Vámi se rozprostírá nepřeberné množství možností, jak upravit zahradu. Není však vždy jednoduché zjistit, kde začít, jaký postup zvolit a na co nezapomenout. Tento článek Vás provede krok za krokem tvorbou Vaší vysněné zahrady.

1. Plánování a rozpočet: Začněte s detailním plánem zahrady. Zvažte, kde chcete mít trávník, záhony, terasu, ohniště, dětské hřiště, bazén či jiné architektonické prvky. Nezapomeňte na zahradní cesty, osvětlení a zálivkový systém. Stanovte si rozpočet, který vám pomůže zůstat v mezích vašich finančních možností.

2. Spolupráce se zahradním architektem: Doporučujeme se při plánování zahrady svěřit do rukou odborníka, který přesně ví, jak postupovat při návrhu konceptu zahrady, má zkušenosti s výběrem rostlin a stromů a zároveň dokáže splnit Vaše očekávání, která máte od zahrady. Z našich zkušeností můžeme doporučit paní Henrietu Čihákovou – navrhnuzahradu.cz, která má skvělý cit a akční přístup při návrhu zahrady.

3. Výběr rostlin: Při výběru rostlin myslete na kombinaci barev, textur a výšek. Uvažujte o rostlinách, které budou v daném prostředí prosperovat s co nejmenší potřebou údržby. Při výběru vhodných rostlin jsou důležité klimatické podmínky dané lokality, půdní typ, orientace pozemku s ohledem na slunce, některé rostliny milují výheň jiné naopak dají přednost stínu. Déle je potřeba zohlednit, zda jsou na pozemku nějaká místa, kde se stahuje voda a vybrat tak rostliny, které jsou pro dané podmínky vhodné.

4. Údržba: Již při samotné tvorbě zahrady myslete na to, kolik času jste ochotni věnovat její údržbě. Jako příklad je možné uvést okrasné trávy, které jsou krásné, rychle vytvoří efekt vzrostlé zahrady, ale většinu druhů je potřeba na jaře seřezat a některé druhy na zimu svazovat, což je velké množství zeleně k odvozu a samozřejmě také práce. Stanovte si plán pravidelné údržby, jako je sekání trávníku, zastřihávání keřů či odplevelování.

5. Zakomponujte zábavné prvky: Uvažujte o zahrnutí prvků, jako jsou houpačky, pergoly, zahradní jezírka či ohniště, které z vaší zahrady udělají skutečný relaxační ráj. Zkuste tato místa pojmout jako součást zahradní tvorby, například dětské hřiště z dřevěných prvků, zajímavé sezení u ohniště apod.

6. Zalévání a drenáž: Pokud je vaše zahrada v oblasti, kde prší nepravidelně, zvažte instalaci závlahového systému. Čím dál více je klima teplejší a sušší. Kvalitní závlahový systém může z Vaší zahrady vykouzlit skutečnou zelenou oázu i v obdobích letních veder. Pokud je závlaha napojena na retenční nádrž, kam je svedena dešťová voda, je to ideální varianta pro přírodu i Vaši peněženku. Naopak v oblastech přemokřených je vhodné zvážit drenáž, aby se zabránilo stojaté vodě, stromy a rostliny neuhnívaly a udržovala se zdravá půda.

7. Osazení rostlin: Jakmile máte vše připraveno, můžete začít s výsadbou. Pokud nejste zkušenými zahrádkáři, může být dobrým nápadem obrátit se na odborníka na realizaci zahrad, který vám s výsadbou pomůže. Pamatujte, že správně vybraná a zasazená rostlina Vám ušetří spoustu práce do budoucna.

Investice do zahrady může být náročná na čas i finance, ale s pečlivým plánováním a trochou práce můžete vytvořit kouzelný kout, ve kterém budete s radostí relaxovat mnoho let.